Právě si prohlížíte Svatobernardský pes (bernardýn)

Svatobernardský pes (bernardýn)

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPlemena psů

Svatobernardský pes, známý také jako bernardýn, je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších velkých plemen psů. Jeho ikonický obraz jako záchranářského psa v horských oblastech a jeho něžný, milující charakter, činí z něj oblíbeného rodinného společníka. Bernardýn je ideální pro rodiny hledající velkého, klidného a laskavého psa.

Svatobernardský pes (bernardýn)

Historie a Původ – Bernardýn

Svatobernardský pes má své kořeny ve Švýcarských Alpách, kde byl původně využíván mnichy ze Svatobernardského kláštera k záchraně ztracených a zraněných cestovatelů v horách. Plemeno se vyvinulo z místních horských psů a pravděpodobně z molossoidních plemen přivezených Římany. Svatobernardský pes se proslavil svou schopností vyhledávat zavalené v lavinách a poskytovat záchrannou pomoc.

Vzhled

Bernardýn je obrovský pes s mohutným a svalnatým tělem. Jeho srst může být buď krátká, nebo dlouhá a obvykle je v barvách červené s bílými znaky. Má výraznou hlavu s mírnými očima a typickým výrazem, který odráží jeho laskavou povahu. Bernardýn má také velké, těžké tlapky a silný ocas.

Svatobernardský pes (bernardýn)

Povaha

Přes svou impozantní velikost je Svatobernardský pes známý svou klidnou, něžnou a přátelskou povahou. Je to věrný a milující pes, který je zvláště trpělivý a laskavý k dětem. Svatobernardský psi jsou inteligentní a ochotní učit se, ale jejich velká velikost a síla vyžadují ranou socializaci a konzistentní výchovu.

Péče a Zdraví

Péče o bernardýna zahrnuje pravidelné česání a koupání, aby se udržela jeho srst v dobrém stavu. Jako velké plemeno může být náchylný k určitým zdravotním problémům, včetně dysplazie kyčelního a loketního kloubu, srdečních onemocnění a náchylnosti k nadváze. Svatobernardský psi vyžadují pravidelný pohyb, ale neměli by být přetěžováni v důsledku své velikosti.

Svatobernardský pes (bernardýn)

Svatobernardský pes je nádherným společníkem pro ty, kteří hledají laskavého, klidného a ochranářského psa velkého formátu. Jeho historie jako záchranářského psa a jeho laskavá povaha činí z něj ceněného a milovaného člena rodiny. S pravidelnou péčí, správnou výchovou a dostatkem lásky se bernardýn stane věrným a milovaným společníkem.

Přečtěte si informace i o dalších psích plemenech.