Právě si prohlížíte Kolie krátkosrstá

Kolie krátkosrstá

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPlemena psů

Kolie krátkosrstá, známá také jako Smooth Collie, je rychlý a obratný pes, který sdílí mnoho vlastností se svým dlouhosrstým protějškem, ale liší se především délkou srsti. Toto plemeno je známé pro svou inteligenci, všestrannost a přátelskou povahu, což z něj činí skvělého rodinného psa a společníka.

Kolie krátkosrstá

Historie a Původ – Kolie krátkosrstá

Kolie krátkosrstá pochází ze stejného původu jako dlouhosrstá kolie, s kořeny ve Skotsku a severní Anglii, kde byla používána především jako pastevecký pes. Plemeno bylo vyvinuto pro práci v drsných podmínkách, a jeho kratší srst byla výhodou v některých klimatických podmínkách. Krátkosrstá kolie se stala populární nejen pro práci, ale i jako společník díky své adaptabilitě a přátelské povaze.

Vzhled

Kolie krátkosrstá má svalnaté, ale elegantní tělo s kratší, hladkou a lesklou srstí. Nabízí stejnou rozmanitost barev jako dlouhosrstá kolie, včetně sobolí, tříbarevné a modré merle. Má charakteristickou klínovitou hlavu, výrazné uši a jasné, inteligentní oči. Její kratší srst je méně náročná na údržbu, ale stále vyžaduje pravidelnou péči.

Kolie krátkosrstá

Povaha

Kolie krátkosrstá je známá svou energickou, inteligentní a loajální povahou. Jsou to velmi adaptabilní psi, kteří se rychle učí a jsou ochotní dělat svým majitelům radost. Stejně jako dlouhosrstá kolie, i krátkosrstá je velmi citlivá a všímavá vůči potřebám své rodiny. Je to vynikající rodinný pes, který dobře vychází s dětmi a dalšími zvířaty.

Péče a Zdraví

Krátkosrstá kolie je obecně zdravé plemeno, ale stejně jako dlouhosrstá kolie může být náchylná k určitým genetickým onemocněním, jako jsou oční problémy a dysplazie kyčelního kloubu. Její kratší srst vyžaduje méně údržby než dlouhosrstá varianta, ale pravidelné česání a koupání je stále důležité pro udržení zdravé srsti a kůže.

Kolie krátkosrstá

Kolie krátkosrstá je ideálním společníkem pro ty, kdo hledají aktivního, inteligentního a přátelského psa. Její schopnost přizpůsobit se různým životním stylům a její neuvěřitelná citlivost a oddanost k lidem činí z ní skvělého rodinného společníka. S pravidelným cvičením a dostatkem lásky se krátkosrstá kolie stane neocenitelným členem jakékoliv domácnosti.

Přečtěte si informace i o dalších psích plemenech.