Právě si prohlížíte Šarpej

Šarpej

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPlemena psů

Šarpej, známý pro svou jedinečnou vrásčitou kůži a modro-černý jazyk, je plemeno psa, které pochází z Číny. Toto plemeno je ceněné pro svůj nezávislý charakter, inteligenci a loajalitu. Šarpej, jehož jméno doslova znamená „písková kůže“, je ideální pro majitele, kteří hledají neobvyklého a charizmatického společníka.

Šarpej

Historie a Původ – Šarpej

Šarpej má své kořeny v jižní Číně, kde byl historicky využíván pro ochranu, lov a dokonce i pro psí zápasy. Plemeno je známé pro své hluboké záhyby a vrásčitou kůži, které mu dodávají jeho charakteristický vzhled. Přestože bylo plemeno v minulosti ohroženo vyhynutím, jeho popularita vzrostla v druhé polovině 20. století, zejména v Severní Americe.

Vzhled

Šarpej je středně velký pes s kompaktním a svalnatým tělem. Jeho nejvýraznějším rysy jsou hluboké záhyby a vrásčitá kůže, zejména na hlavě a krku. Má krátkou, hrubou srst, která může být různých barev. Dalšími charakteristickými rysy jsou jeho malé, trojúhelníkové uši a modro-černý jazyk.

Šarpej

Povaha

Je známý svou nezávislostí, inteligencí a klidným temperamentem. Může být někdy rezervovaný vůči cizím lidem, ale je velmi loajální a milující vůči své rodině. Vyžaduje ranou socializaci a konzistentní výchovu, aby se rozvinul v dobře vyváženého a společenského psa.

Péče a Zdraví

Péče o šarpeje zahrnuje pravidelné česání a koupání, aby se udržela jeho vrásčitá kůže v dobrém stavu a předešlo se kožním problémům. Toto plemeno může být náchylné k určitým zdravotním problémům, včetně problémů s kůží, očima a dysplazie kyčelního kloubu. Je důležité zajistit dostatek pohybu a vyváženou stravu.

Šarpej

Je fascinujícím a jedinečným plemenem, které je ideální pro ty, kteří hledají nezávislého a výrazného psa. Jeho charakteristický vzhled a loajální povaha činí z něj oblíbeného společníka. S pravidelnou péčí, správnou socializací a dostatkem lásky se stane milovaným a věrným členem rodiny.

Přečtěte si informace i o dalších psích plemenech.