Právě si prohlížíte Samojed

Samojed

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPlemena psů

Samojed, známý pro svůj charakteristický „samojedský úsměv“ a nádhernou bílou srst, je plemeno, které kombinuje krásu, inteligenci a přátelskou povahu. Původem ze Sibiře, kde byl tradičně využíván k pasení sobů a jako společník, se tento radostný a energický pes stal oblíbeným společníkem po celém světě.

Samojed

Historie a Původ – Samojed

Byl pojmenován podle Samojedských lidí v severní Sibiři, kde byl původně využíván pro pasení sobů, táhnutí sáněk a jako společník. Toto plemeno bylo ceněné pro svou vytrvalost, sílu a schopnost vydržet extrémní arktické podmínky. Byli dovezeni do Evropy a Severní Ameriky v pozdním 19. a raném 20. století, kde si rychle získali oblibu pro svou krásu a povahu.

Vzhled

Je to středně velký pes s robustním a svalnatým tělem. Jeho nejvýraznějším rysy je jeho hustá, bílá nebo smetanová srst, která je odolná vůči chladu. Má širokou hlavu s mírně zaoblenými ušima a výraznými, tmavými očima. Charakteristický „samojedský úsměv“ vzniká díky způsobu, jakým jsou koutky úst zvednuté.

Samojed

Povaha

Je známý svou přátelskou, radostnou a hravou povahou. Jsou to inteligentní, energičtí a společenští psi, kteří milují lidskou společnost. Přestože jsou samostatní, jsou velmi loajální a milující vůči své rodině. Jsou také známí svou trpělivostí s dětmi, což z nich činí skvělého rodinného mazlíčka.

Péče a Zdraví

Péče o samojeďskou srst je důležitá a vyžaduje pravidelné česání a koupání, aby se udržela zdravá a čistá. Jako aktivní plemeno vyžaduje samojed dostatek pohybu a mentální stimulace. Toto plemeno může být náchylné k určitým zdravotním problémům, včetně dysplazie kyčelního kloubu a očních onemocnění.

Samojed

Je nádherným společníkem pro ty, kteří hledají přátelského, radostného a energického psa s jedinečným vzhledem. Jeho veselá povaha a loajalita činí z něj ideálního společníka pro aktivní rodiny a jednotlivce. S pravidelnou péčí a dostatkem lásky se stane milovaným a věrným členem rodiny.

Přečtěte si informace i o dalších psích plemenech.