Právě si prohlížíte Foxteriér hladkosrstý

Foxteriér hladkosrstý

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPlemena psů

Foxteriér hladkosrstý, původem z Anglie, je energické, odvážné a chytré plemeno, oblíbené pro svou přátelskou povahu, eleganci a vytrvalost. Toto plemeno, často zaměňované se svým blízkým příbuzným, drsnosrstým foxteriérem, má své jedinečné charakteristiky a historii.

Foxteriér hladkosrstý

Historie a Původ – Foxteriér hladkosrstý

Foxteriér hladkosrstý, jeden z nejstarších teriérů, byl původně vyvinut v 19. století v Anglii pro lov lišek. Plemeno vzniklo křížením různých teriérů a dalších loveckých psů, s cílem získat psa, který by byl schopný pronásledovat lišky do jejich nor. Jeho popularita vystřelila vzhůru v době, kdy se liščí lov stal populárním sportem ve Velké Británii.

Fyzické Vlastnosti

Foxteriér hladkosrstý je středně velký pes s elegantní a atletickou postavou. Má hladkou, lesklou srst, která je typicky bílá s černými nebo hnědými znaky. Toto plemeno má výraznou hlavu s malými, vzpřímenými ušima a inteligentními očima. Jeho tělo je štíhlé, ale svalnaté, což mu dodává rychlost a obratnost.

Temperament a Chování

Foxteriér hladkosrstý je známý svou energií, inteligencí a odvahou. Jsou to nezávislí a hraví psi, kteří mají rádi společnost lidí a jsou věrní svým majitelům. Toto plemeno je obvykle dobře snášenlivé s dětmi, ale může být teritoriální vůči jiným zvířatům. Mají silný lovecký instinkt, což je třeba brát v úvahu při interakci s jinými malými zvířaty.

Foxteriér hladkosrstý

Pracovní Využití a Aktivity

Původně byl foxteriér hladkosrstý využíván pro lov, zejména pro pronásledování lišek do nor. Dnes je často využíván ve výstavnictví a je také populárním společníkem. Díky své inteligenci a energii je vhodný pro různé psí sporty, včetně agility, obedience a flyballu.

Péče a Zdraví

Foxteriér hladkosrstý vyžaduje relativně málo péče o srst, což zahrnuje pravidelné kartáčování a občasné koupání. Toto plemeno je obecně zdravé, ale může být náchylné k určitým zdravotním problémům, včetně dysplazie kyčlí, luxace čéšky a některých očních onemocnění. Důležité je zajistit jim dostatek pravidelného cvičení a správnou stravu.

Výchova a Trénink

Foxteriér hladkosrstý je inteligentní a snadno se učí, ale vyžaduje konzistentní a pozitivní přístup k tréninku. Je důležité začít s tréninkem a socializací v raném věku, aby byly rozvíjeny jejich pozitivní vlastnosti. Při správném vedení se foxteriér hladkosrstý může stát poslušným a vyváženým společníkem.

Foxteriér hladkosrstý

Je to ideální volba pro aktivní jednotlivce nebo rodiny, kteří hledají energického, inteligentního a loajálního psa. S jeho přátelskou povahou, schopností snadno se adaptovat na různé životní podmínky a pracovními schopnostmi jsou foxteriéři hladkosrstí ceněnými a milovanými členy mnoha rodin. Poskytnutím správného vedení, tréninku a péče se stane foxteriér hladkosrstý věrným a milujícím společníkem.

Přečtěte si informace i o dalších psích plemenech.