Právě si prohlížíte Dalmatin

Dalmatin

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPlemena psů

Dalmatin je plemeno psa známé pro své jedinečné skvrnité zbarvení a milující povahu. Tito psi jsou inteligentní, energičtí a věrní, což z nich činí skvělé rodinné mazlíčky a společníky. Dalmatin je původem z chorvatského regionu Dalmácie, odkud si odnesl své jméno. Plemeno má dlouhou historii, která sahá až do starověku, a bylo součástí mnoha kultur a společností. V tomto článku se podíváme na historii, charakteristiku, chování a zdravotní problémy tohoto nádherného plemene a poskytneme tipy pro péči o dalmatina.

Historie a původ plemene

Je to plemeno s dlouhou historií, která sahá až do starověku. Je známo, že dalmatini byli součástí starověkého Egypta, Řecka a Říma, kde byli používáni jako strážní psi, lovečtí psi a tažní psi. Jejich přesný původ není znám, ale první písemné záznamy o dalmatinských psech pocházejí z 14. století v Chorvatsku. Během staletí byli dalmatini využíváni jako kočároví psi, kteří běželi vedle kočárů, aby je chránili před loupežníky a udržovali tempo koní.

V 18. století se dalmatini stali oblíbenými společníky britské šlechty a byli chováni pro svou eleganci a krásu. V 19. století dostal do Spojených států a rychle získal popularitu jako rodinný mazlíček a výstavní pes. V roce 1888 byl uznán Americkým klubem chovatelů psů (AKC).

Charakteristika a vzhled

Je velký, svalnatý pes s elegantním a štíhlým tělem. Váží zhruba 40-70 liber (18-32 kg) a měří 19-24 palců (48-61 cm) v kohoutku. Má krátkou, hladkou a lesklou srst, která je bílá s černými nebo játrovými skvrnami. Skvrny jsou obvykle kulaté a rovnoměrně rozložené po celém těle.

Dalmatinský pes má silnou, hranatou hlavu s dobře vymezeným čenichem a středně dlouhýma, zaoblenýma ušima. Oči jsou tmavé, kulaté a plné výrazu. Má silný krk, hluboký hrudník a rovný hřbet. Dalmatinův ocas je dlouhý, štíhlý a mírně zakřivený.

dalmatin buddy

Vyjímečně může mít Dalmatin zbarvení orange (jako je na fotce), nebo také lemon (stejná barva puntíků jako orange, ale s černým čenichem).

Chování a povaha – dalmatin

Jsou známí svou přátelskou, veselou a hravou povahou. Jsou velmi inteligentní a snadno se učí novým dovednostem a trikům. Tito psi jsou věrní svým majitelům a rádi tráví čas se svou rodinou. Jsou také velmi energičtí a potřebují hodně pohybu, aby zůstali šťastní a zdraví.

Je to plemeno, které vyniká ve sportu a soutěžích, jako je agility, obedience, flyball a dokonce i v záchranářských operacích. Jsou také známí svou schopností skvěle vycházet s dětmi a jinými zvířaty, což z nich činí ideální rodinného mazlíčka.

Péče a výcvik

Vyžadují pravidelné cvičení a aktivitu, aby zůstali zdraví a šťastní. Je důležité zajistit, aby měli dostatek prostoru pro běhání a hraní, a to jak uvnitř, tak venku. Dalmatini milují procházky, běhání, plavání a hraní s míčem, a tyto aktivity jim pomáhají udržet si zdraví a spokojenost.

Co se týče výcviku, dalmatini jsou velmi inteligentní a snadno se učí novým dovednostem. Je důležité začít výcvik co nejdříve, abyste měli dobře vychovaného a šťastného psa. Dalmatini reagují nejlépe na pozitivní posilování a trpělivost. Je důležité být důsledný a trpělivý během výcviku, aby byl pes ochotný spolupracovat a učit se.

Dalmatin

Zdravotní problémy

Jsou obecně zdravé plemeno, ale mají náchylnost k několika specifickým zdravotním problémům. Mezi nejběžnější zdravotní problémy patří:

  1. Dědičná hluchota: Mají vyšší riziko hluchoty než většina ostatních plemen. Odhaduje se, že asi 8% dalmatinů trpí hluchotou na jedno ucho a dalších 5% je úplně hluchých. Je důležité testovat štěňata na hluchotu, aby se minimalizovalo riziko šíření tohoto problému v plemeni.
  1. Dalmatinská urolitiáza: Toto je onemocnění, které postihuje metabolismus dalmatinů a způsobuje tvorbu krystalů nebo kamenů v močovém traktu. Prevencí je poskytování dostatečného množství vody a strava s nízkým obsahem purinů.
  2. Alergie: Mohou být náchylní k potravinovým alergiím nebo alergiím na roztoče a pyl. Správná strava a péče o srst mohou pomoci předcházet alergickým reakcím.
  3. Dysplazie kyčelního kloubu: Toto je genetické onemocnění, které postihuje kyčelní klouby a může způsobovat bolest a omezení pohybu. Pravidelné kontroly a správná strava mohou pomoci minimalizovat riziko vývoje dysplazie kyčelního kloubu.
  4. Katarakta (šedý zákal): Katarakty mohou postihovat dalmatiny ve středním až pokročilém věku. Pravidelné oční kontroly a včasná léčba mohou pomoci zpomalit nebo zastavit progresi tohoto onemocnění.

Péče zahrnuje pravidelné veterinární kontroly, očkování, odčervování a preventivní péči proti blechám a klíšťatům. Je také důležité udržovat srst psa čistou a bez chuchvalců, aby se minimalizovalo riziko alergií a infekcí kůže.

Je to elegantní, energický a okouzlující společník, který je skvělým rodinným mazlíčkem a sportovním psem. S pravidelným cvičením, pozorností k výživě a včasnou veterinární péčí může dalmatin vést zdravý a šťastný život. Jeho milující povaha a krása z něj činí nezapomenutelného člena rodiny, který vás bude bavit a obohacovat po celá léta.

Dalmatin

Podívejte se i na další psy v našem atlasu plemen psů.