Právě si prohlížíte Border teriér

Border teriér

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPlemena psů

Border teriér, malé, ale odolné a energické plemeno, je jedním z nejstarších teriérů ve Velké Británii. S jeho přátelskou povahou a adaptabilitou je tento teriér skvělým společníkem pro rodiny i aktivní jednotlivce.

Border teriér

Historie a Původ – Border teriér

Border teriér pochází z oblasti na hranici mezi Anglií a Skotskem, odkud také plyne jeho název (border znamená hranice). Byl vyvinut pro lov lišek a hlodavců na farmách a v náročném terénu. Plemeno bylo oficiálně uznáno Kennel Clubem ve Velké Británii v roce 1920.

Fyzické Vlastnosti

Border teriér je malý, ale robustně stavěný pes s dlouhým tělem a krátkými nohami. Jeho srst je tvrdá a hrubá s měkkou podsadou, což ho chrání v drsných klimatických podmínkách. Typické zbarvení zahrnuje červenohnědou, modrošedou, pískovou a pšeničnou. Má charakteristickou „otter“ hlavu, s výraznými očima a malými, vzpřímenými ušima.

Border teriér

Temperament a Chování

Border teriér je známý svou energickou, přátelskou a přizpůsobivou povahou. Tito psi jsou hraví a milují rodinné aktivity. Jsou inteligentní, trpěliví a dobře se snášejí s dětmi a jinými zvířaty. Přestože mají silný lovecký pud, jsou obecně dobře ovladatelní a reagují na pozitivní tréninkové metody.

Pracovní Využití

Tradičně byli border teriéři používáni k lovu lišek a hlodavců. Dnes jsou často chováni jako rodinní společníci, ale díky své inteligenci a adaptabilitě jsou vhodní i pro různé psí sporty, jako je agility a obedience.

Péče a Zdraví

Border teriér vyžaduje pravidelnou péči o srst, včetně častého kartáčování a občasného trimování. Jejich vysoká úroveň energie vyžaduje dostatek pohybu a duševní stimulaci. Jsou to obecně zdraví psi, ale mohou být náchylní k určitým genetickým onemocněním, jako jsou problémy s kyčlemi a srdeční onemocnění.

Border teriér

Border teriér je ideálním společníkem pro aktivní rodiny a jednotlivce, kteří hledají malého, ale energického psa. S jejich přátelskou a adaptabilní povahou se dobře hodí do různých prostředí a životních stylů. Poskytnutím správného vedení a péče se border teriér stane milovaným a věrným členem rodiny.

Přečtěte si informace i o dalších psích plemenech.