Právě si prohlížíte Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPlemena psů

Bernský salašnický pes, známý také jako Bernský horský pes nebo Bernese Mountain Dog, je oblíbené švýcarské plemeno psa. Toto velké, silné a přátelské plemeno je známé pro svou nápadnou trojbarevnou srst a milující povahu. S jejich klidným temperamentem a loajalitou jsou bernští salašničtí psi skvělými rodinnými společníky.

Bernský salašnický pes

Historie a Původ – Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes je jedním ze čtyř švýcarských salašnických psů, původem z kantonu Bern v Švýcarsku. Historicky byli využíváni pro práci na farmách, včetně tahání vozíků, pasení dobytka a jako hlídači. Své jméno získali právě díky svému původu v Bernu a jejich využití jako salašnických psů.

Fyzické Vlastnosti

Bernský salašnický pes je velký, svalnatý pes s dlouhou, hustou, trojbarevnou srstí. Typické zbarvení je černé s hnědými a bílými znaky. Mají silnou stavbu těla, širokou hlavu a výrazné, přátelské oči. Jejich srst je navržena tak, aby odolávala chladnému horskému klimatu.

Bernský salašnický pes

Temperament a Chování

Toto plemeno je známé svou klidnou a přátelskou povahou. Bernští salašničtí psi jsou obecně velmi loajální a milující, což je činí skvělými společníky pro rodiny s dětmi. Přestože jsou velcí, bývají obvykle klidní a dobře se chovají i v menších prostorech, pokud mají dostatek pohybu.

Pracovní Využití

Historicky byli bernští salašničtí psi využíváni jako pracovní psi na farmách. Dnes jsou často chováni především jako společníci, ale stále ukazují své pracovní schopnosti v různých aktivitách, včetně canisterapie a agility.

Péče a Zdraví

Péče o bernského salašnického psa zahrnuje pravidelné kartáčování srsti, aby se předešlo zamotání a udrželo srst v dobrém stavu. Jako velké plemeno mohou mít sklony k určitým zdravotním problémům, včetně dysplazie kyčlí a loktů, a některých forem rakoviny. Je důležité zajistit jim vyváženou stravu a pravidelný pohyb.

Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes je ideální volbou pro rodiny hledající velkého, ale klidného a milujícího psa. S jejich přátelskou povahou, nádherným vzhledem a loajalitou jsou bernští salašničtí psi milovanými členy mnoha domácností. Vhodná péče a dostatek lásky zajistí, že tento krásný pes bude šťastným a zdravým společníkem.

Přečtěte si informace i o dalších psích plemenech.