Právě si prohlížíte Australská kelpie

Australská kelpie

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPlemena psů

Australská kelpie, známá také jako australský ovčák, je plemeno pracovního psa původem z Austrálie. Charakteristické pro svou vysokou inteligenci, neúnavnou pracovní morálku a oddanost, se kelpie staly neocenitelnými pomocníky pro ovčáky a farmáře po celé zemi.

Australská kelpie

Historie a Původ – Australská kelpie

Kelpie byly poprvé vyšlechtěny v 19. století, kdy byla potřeba odolného a agilního psa schopného pracovat v drsných australských podmínkách. Předpokládá se, že kelpie jsou výsledkem křížení britských a australských pracovních plemen. Jméno „kelpie“ se poprvé objevilo v 70. letech 19. století a odkazuje na keltskou mytologickou vodní bytost.

Fyzické Vlastnosti

Australská kelpie je středně velký pes s atletickou stavbou těla. Jejich srst může být různých barev, včetně černé, červené, modré a smetanové. Mají inteligentní výraz a živé, ostražité oči. Kelpie jsou známé svou schopností pohybovat se rychle a s neuvěřitelnou obratností.

Australská kelpie

Temperament a Chování

Kelpie jsou extrémně inteligentní a snadno se cvičí, ale jejich nezávislá povaha může vyžadovat zkušeného majitele. Jsou známé svou neúnavnou pracovní morálkou a často vyhledávají úkoly nebo aktivity. Kelpie jsou také loajální a ochotné chránit svou rodinu, což je činí dobrými hlídači.

Pracovní Využití

Kelpie jsou primárně známy jako pracovní psi pro ovce, kde využívají své dovednosti k řízení a sběru stád. Jejich schopnost pracovat na velkých vzdálenostech a v náročných podmínkách je činí ideálními pro farmářské práce.

Péče a Zdraví

Kelpie jsou obecně zdravé psy, ale mohou být náchylné k některým genetickým onemocněním, jako je dysplazie kyčlí. Vyžadují pravidelnou fyzickou aktivitu a mentální stimulaci, aby byly šťastné a zdravé. Jejich srst je relativně nízká údržba, ale pravidelné kartáčování je doporučeno.

Australská kelpie

Australská kelpie je více než jen pracovní pes; je to inteligentní, loajální a všestranný společník. Ať už jsou využívány na farmách nebo jako domácí mazlíčci, kelpie přinášejí radost a energii do života svých majitelů. S jejich neuvěřitelnou adaptabilitou a oddaností jsou australské kelpie skutečným pokladem plemenné diverzity.

Přečtěte si informace i o dalších psích plemenech.