Anglický špringr španěl

Anglický špringr španěl je energické a inteligentní plemeno psa, které exceluje jako lovecký pes i rodinný společník. V tomto článku se podrobně seznámíme s jeho historií, charakteristickými rysy, chováním a péčí o něj.

Anglický špringr španěl

Historie anglického špringr španěla

Historie anglického špringr španěla sahá až do středověku, kdy se původní španělské začaly vyvíjet do různých loveckých plemen. Přesný původ anglického špringr španěla je nejasný, ale je známo, že se začal vyvíjet jako samostatné plemeno ve Velké Británii koncem 18. a začátkem 19. století.

Plemeno bylo vyšlechtěno pro práci v poli jako lovecký pes, který dokázal vyhledat a vystřelit drobnou zvěř, především ptactvo. Anglický špringr španěl se rychle proslavil svým vynikajícím čichem, rychlostí a vytrvalostí. V roce 1902 byl anglický špringr španěl uznán britským Kennel Clubem a o pár let později také americkým AKC.

Fyzické charakteristiky anglického špringr španěla

Anglický špringr španěl je středně velký pes s harmonickým tělem a elegantním vzhledem. Samci mohou měřit v kohoutku mezi 48 a 56 cm, zatímco samice měří 46 až 54 cm. Hmotnost anglického špringr španěla se pohybuje mezi 18 až 25 kg.

Srst anglického špringr španěla je středně dlouhá, hedvábná a rovná nebo mírně zvlněná. Typické jsou chocholky na uších, nohách, hrudi a ocasu. Barva srsti může být kombinace bílé s černou, hnědou nebo játrovou barvou, někdy i s menšími znaky tříbarevné kombinace. Hlava anglického špringr španěla je mírně zaoblená s širokým čelem a výrazným stopem mezi očima.

Anglický špringr španěl má středně velké, oválné oči, které mají přátelský a inteligentní výraz. Jeho uši jsou dlouhé, laločnaté a padají volně podél hlavy. Ocas anglického špringr španěla je obvykle zkrácený, ale stále se vyskytují i jedinci s dlouhým ocasem. Ocas je nesen vodorovně nebo mírně zvednutý, ale nikdy ne nad úrovní hřbetu.

Temperament a chování anglického špringr španěla

Anglický špringr španěl je známý svým přátelským, energickým a otevřeným temperamentem. Je to velmi inteligentní, citlivý a oddaný pes, který se snadno přizpůsobuje různým situacím a rád spolupracuje se svým majitelem.

Anglický špringr španěl je veselý a hravý pes, který se dobře snáší s dětmi a jinými zvířaty. Díky své přirozené lovecké povaze může mít sklony pronásledovat menší zvířata, ale s dobrým výcvikem a socializací je možné tento problém omezit.

Toto plemeno je společenské a rádo tráví čas se svou rodinou. Anglický špringr španěl se nejlépe hodí pro aktivní rodiny, které mu mohou poskytnout dostatek pohybu a mentální stimulace. Je důležité psa od štěněte socializovat s různými lidmi, zvířaty a prostředím, aby se z něj vyvinul vyrovnaný a dobře přizpůsobený dospělý pes.

Péče o anglického špringra španěla

Anglický špringr španěl vyžaduje pravidelnou péči a pozornost ze strany svých majitelů. Srst anglického špringr španěla potřebuje pravidelné kartáčování, aby se předešlo zamotání a udržela srst čistá a zdravá. Je také důležité pravidelně kontrolovat a čistit uši, zuby a drápy psa.

Anglický špringr španěl je vysoce energetický pes, který potřebuje dostatek pohybu a stimulace. Pravidelné procházky, běhání a hraní jsou nezbytné pro jeho fyzické i duševní zdraví. Anglický špringr španěl je také nadšeným plavcem a rád se účastní vodních aktivit.

Strava anglického špringr španěla by měla obsahovat dostatek bílkovin, tuků, vlákniny a vitamínů pro udržení jeho energie a zdraví. Je důležité vybírat kvalitní krmivo a přizpůsobit jeho množství a složení podle potřeb a aktivity psa. Přejídání a nevhodná strava mohou vést k obezitě a zdravotním problémům.

Anglický špringr španěl

Zdraví anglického špringr španěla

Anglický špringr španěl je obecně zdravé plemeno s průměrnou délkou života kolem 12 až 14 let. Nicméně, jako všechna plemena, může být náchylný k některým zdravotním problémům. Mezi nejčastější patří dysplazie kyčelního a loketního kloubu, progresivní retinální atrofie (PRA), otitis externa (zánět vnějšího zvukovodu) a hypotyreóza.

Chovatelé by měli provádět genetické testy a pravidelně kontrolovat zdravotní stav svých chovných jedinců, aby minimalizovali riziko vrozených vad. Je důležité zajistit preventivní péči, jako jsou pravidelné veterinární prohlídky, očkování a odčervení.

Výcvik anglického špringra španěla

Anglický špringr španěl je inteligentní a učenlivý pes, který je schopen rychle zvládnout základní poslušnostní cviky i složitější úkoly. Při výcviku je důležité být trpělivý, důsledný a pozitivní.

Při výcviku anglického špringr španěla je nejlepší použít metodu pozitivního posilování, která spočívá v odměňování psa za správné chování místo trestání za špatné. Tímto způsobem se buduje důvěra mezi psem a jeho majitelem a pes bude více ochotný spolupracovat.

Kromě základního výcviku je také důležité psa socializovat a představit mu různé situace, prostředí a zvuky, aby se z něj stal vyrovnaný a sebejistý jedinec. Anglický špringr španěl se také dobře uplatňuje v různých psích sportech, jako je agility, obedience nebo dokonce vyhledávání a záchranářská práce.

Anglický špringr španěl jako lovecký pes

Anglický špringr španěl je přirozený lovecký pes s vynikajícím čichem, rychlostí a vytrvalostí. Je to ideální pes pro lov drobné zvěře, jako jsou ptáci, králíci nebo bažanti. Anglický špringr španěl dokáže vyhledat kořist a přinést ji zpět k lovci.

Pokud máte zájem o využití anglického špringr španěla jako loveckého psa, je důležité začít s jeho výcvikem co nejdříve. Štěňata by měla být seznámena s loveckým prostředím, zvuky střelby a kořistí. Kromě základní poslušnosti by měl pes zvládnout i specifické lovecké dovednosti, jako je stopování, aportování a práce ve vodě.

Shrnutí článku o plemeni Anglický špringr španěl

Anglický špringr španěl je energické, inteligentní a oddané plemeno, které exceluje jak jako lovecký pes, tak jako rodinný společník. Jeho přátelský a otevřený temperament z něj činí ideálního společníka pro aktivní rodiny, které mu mohou poskytnout dostatek pohybu, mentální stimulace a lásky.

Před získáním anglického špringr španěla je důležité se seznámit s jeho potřebami a zvážit, zda máte dostatek času a prostředků na jeho péči. Anglický špringr španěl potřebuje pravidelnou péči o srst, dostatek pohybu a pozornosti, aby byl zdravý a šťastný.

Při výběru štěněte je nejlepší navštívit renomovaného chovatele, který provádí zdravotní testy a dbá na zdraví a pohodu svých chovných jedinců. Důkladná socializace a výcvik od útlého věku jsou klíčové pro vytvoření dospělého psa, který je sebejistý, společenský a dobře přizpůsobený.

Anglický špringr španěl je plemeno, které si získá srdce svých majitelů svou elegancí, energií a oddaností. S dostatečnou péčí a vedením se z něj stane nejen spolehlivý lovecký pes, ale také milující a věrný člen rodiny, který bude zdrojem radosti a nezapomenutelných zážitků.

Pokud se rozhodnete pro anglického špringr španěla jako svého čtyřnohého společníka, můžete očekávat mnoho let veselých a aktivních chvil strávených s tímto nádherným plemenem. Jeho přítomnost vám bude přinášet radost a obohacovat váš život svou neúnavnou energií, hravostí a láskou.

S anglickým špringrem španělem se nikdy nebudete nudit – jeho energie a touha po dobrodružství vás neustále pobaví a překvapí. Ať už trávíte čas procházkami v přírodě, tréninkem na agility nebo jednoduše odpočíváním doma, anglický špringr španěl bude vždy rád po vašem boku a připraven vám nabídnout svou oddanost a společnost.

Zároveň si uvědomte, že anglický špringr španěl, jako každý pes, potřebuje pochopení, trpělivost a naslouchání. Respektujte jeho potřeby a pracujte na posílení vztahu mezi vámi a vaším psem prostřednictvím společných zážitků, tréninku a důvěry. Tímto způsobem můžete dosáhnout harmonického soužití a plně si užít všech kvalit, které anglický špringr španěl nabízí.

Anglický špringr španěl

Anglický špringr španěl je skutečně výjimečné plemeno, které svým majitelům přináší radost, společnost a nekonečnou lásku. Pokud jste připraveni věnovat čas a energii tomuto nádhernému psovi, budete odměněni věrným a oddaným společníkem, který vám bude sloužit jako inspirace a zdroj nekonečné radosti.

Přečtěte si informace i o dalších psích plemenech.