Anglický mastiff

Anglický mastiff, původem z Velké Británie, je jedním z největších a nejsilnějších psích plemen na světě. V tomto článku se podrobně seznámíme s jeho historií, charakteristickými rysy, chováním a péčí o něj.

anglický mastiff

Historie anglického mastifa

Anglický mastiff, někdy také označovaný jako starý anglický mastiff, má dlouhou a bohatou historii sahající až do starověku. První záznamy o tomto plemeni pocházejí z doby asi 3000 let př. n. l. a byly nalezeny v egyptských i asyrských nápisech. Anglický mastiff byl používán jako válečný pes, hlídač a ochránce dobytka, a dokonce i jako zvíře v arénách bojující s divokou zvěří.

V průběhu středověku byl anglický mastiff uznán jako symbol síly a statečnosti. Byl oblíbeným plemenem šlechty a bohatých obchodníků, kteří ho používali k ochraně svých majetků a rodin. V 16. století byl zmiňován v dílech Williama Shakespeara a později také v dílech Charlese Dickense a Arthura Conana Doyla.

Ve 19. století začal získávat na popularitě jako společenský pes, a to zejména díky svému klidnému a oddanému temperamentu. V roce 1873 byl poprvé uznán britským Kennel Clubem a o rok později americkým AKC.

Fyzické charakteristiky anglického mastifa

Anglický mastiff je jedním z největších a nejsilnějších psích plemen. Samci mohou měřit v kohoutku až 76 cm a vážit i přes 100 kg, zatímco samice jsou o něco menší a lehčí. Anglický mastiff má mohutné tělo, širokou hlavu s výrazným čelem a krátkou, širokou tlamou.

Srst anglického mastifa je krátká a hustá, přiléhavá k tělu. Barvy srsti se pohybují od plavé přes stříbrnou až po zlatou, s možnými černými znaky na tlamě a uších. Uši anglického mastifa jsou středně velké, visící a posazené široko od sebe. Oči jsou tmavě hnědé, s výrazem důvěryhodnosti a klidu.

Temperament a chování anglického mastifa

Anglický mastiff je známý svým klidným a vyrovnaným temperamentem. Je to loajální, oddaný a něžný pes, který si velmi rychle vybuduje silný vztah se svými majiteli. Navzdory své velikosti a síle je anglický mastiff velmi citlivý a vnímavý pes, který dokáže rozpoznat emoce svých lidí.

Mastifové jsou skvělí hlídači a ochránci své rodiny. Mají vrozený smysl pro ochranu a dokáží se stát neústupným obráncem, pokud vnímají hrozbu. Přesto je anglický mastiff ve většině případů mírný a trpělivý, což ho činí ideálním společníkem pro rodiny s dětmi. Je důležité, aby děti byly naučeny správně zacházet se psem, aby se předešlo nechtěným incidentům.

Anglický mastiff je inteligentní pes, který se rád učí novým věcem. Je však také známý svou tvrdohlavostí, což může způsobovat problémy při tréninku. Důležité je být trpělivý a konzistentní, s důrazem na pozitivní posilování.

Péče o anglického mastifa

Anglický mastiff je náročný pes, který vyžaduje značné množství péče a pozornosti ze strany svých majitelů. Vzhledem ke své velikosti potřebuje dostatek prostoru, ideálně s přístupem do zahrady, kde se může volně pohybovat.

Co se týče stravy, potřebuje vysoce kvalitní krmivo, které zohledňuje jeho velikost, věk a úroveň aktivity. Při krmení je důležité dbát na správné množství, aby se předešlo obezitě, která může způsobit zdravotní problémy.

Anglický mastiff má poměrně nízké nároky na pohyb, avšak pravidelné procházky a mírná aktivita jsou pro něj důležité. Díky svému klidnému temperamentu anglický mastiff dobře snáší i život ve městě, ale je třeba zajistit mu dostatek pohybu a stimulace. Je vhodné zapojit ho do aktivit, které posilují jeho mysl i tělo, jako je například agility, poslušnost nebo canisterapie.

Údržba srsti anglického mastifa je relativně jednoduchá, ale vyžaduje pravidelné kartáčování a ošetření, aby se minimalizovalo línání a udržela srst zdravá a čistá. Je také důležité kontrolovat a čistit uši, zuby a drápy psa.

anglický mastiff

Zdraví anglického mastifa

Anglický mastiff je obecně zdravé plemeno, ale jako všechna velká plemena může trpět některými zdravotními problémy. Mezi nejčastější patří dysplazie kyčelního a loketního kloubu, kardiomyopatie a torze žaludku. Dále mohou trpět i dýchacími problémy, obezitou a očními chorobami.

Chovatelé by měli provádět genetické testy a pravidelně kontrolovat zdravotní stav svých chovných jedinců, aby minimalizovali riziko vrozených vad. Je důležité zajistit preventivní péči, jako jsou pravidelné veterinární prohlídky, očkování a odčervení.

Výcvik anglického mastifa

Anglický mastiff je inteligentní pes, který je schopen rychle se učit. Přestože je někdy tvrdohlavý, je důležité při výcviku být trpělivý a důsledný. Výcvik by měl začít již v raném věku, aby byl pes dobře socializovaný a naučený základní poslušnosti.

Při výcviku je nejlepší použít metodu pozitivního posilování, která spočívá v odměňování psa za správné chování místo trestání za špatné. Tímto způsobem se buduje důvěra mezi psem a jeho majitelem a pes bude více ochotný spolupracovat.

Shrnutí článku o plemeni Anglický mastiff

Anglický mastiff je impozantní a silný pes s překvapivě jemnou a oddanou povahou. Je to ideální společník pro ty, kteří hledají loajálního a ochranného psa, který je zároveň vhodný do rodinného prostředí. Přestože vyžaduje značnou péči a pozornost, anglický mastiff je velkolepým přítelem, který dokáže své majitele obdařit láskou a oddaností.

anglický mastiff

Chcete se dozvědět více i o dalších psích plemenech? Podívejte se na náš velký atlas psů.