Právě si prohlížíte Americký pitbulteriér

Americký pitbulteriér

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPlemena psů

Americký pitbulteriér je plemeno psa, které se vyznačuje svou silou, odvahou a zároveň něžností vůči svým blízkým. Tito psi mají často nezaslouženě špatnou pověst, která je důsledkem chování některých nezodpovědných majitelů. Ve skutečnosti je americký pitbulteriér milující a oddaný společník, který se s náležitou péčí a výchovou stane vynikajícím rodinným mazlíčkem. V tomto článku se podíváme na historii, charakteristiku, péči a zdravotní problémy tohoto nesprávně chápaného plemene.

Historie a původ

Americký pitbulteriér má své kořeny v 19. století ve Velké Británii, kde byl vytvořen zkřížením buldoků a teriérů pro účely psích zápasů a následně pro lov zvěře. Po zrušení těchto zápasů byli pitbulteriéři přivezeni do Spojených států, kde se stali oblíbenými farmářskými a rodinnými psy. Dnes je americký pitbulteriér uznáván jako samostatné plemeno s mnoha využitími včetně záchranářských operací, policejních a armádních služeb, a jako terapeutický pes.

Americký pitbulteriér

Vzhled a fyzické charakteristiky

Americký pitbulteriér je středně velký pes s váhou mezi 14 a 27 kg a výškou v kohoutku mezi 43 a 53 cm. Má silné a svalnaté tělo s širokou hrudí a krátkou, hladkou srstí. Barva srsti může být různá, od jednobarevné (bílé, černé, hnědé, modré) až po vícebarevné kombinace.

Hlava amerického pitbulteriéra je široká s mírně zaobleným čelem a silnými čelistmi. Oči jsou středně velké, mandlového tvaru a mohou mít různé barvy. Uši mohou být přirozeně zavěšené nebo zastřižené do tvaru růžice. Tlama je široká s kompletním nůžkovým skusem. Krk je silný a široký, záda jsou rovná a krátká, ocas je středně dlouhý a špičatý.

Povaha a temperament

Americký pitbulteriér je známý svou odvahou, inteligencí a loajalitou vůči svým majitelům. Je to energický a hravý pes, který miluje společnost lidí a zvířat. Jeho schopnost rychle se učit a ochota spolupracovat činí z pitbulteriéra snadno cvičitelného psa.

Navzdory své síle a odvaze je americký pitbulteriér něžný a citlivý pes, který potřebuje lásku a pozornost svého majitele. Je důležité si uvědomit, že povaha pitbulteriéra je výsledkem genetiky, výchovy a socializace, a při správném přístupu se může stát milujícím a vyrovnaným rodinným mazlíčkem.

Socializace a výchova

Socializace a výchova amerického pitbulteriéra by měla začít co nejdříve, aby se z něj vyvinul sebejistý a společenský pes. Socializace zahrnuje setkávání s různými lidmi, zvířaty a situacemi, které pomohou pitbulteriérovi rozvíjet pozitivní vztahy a naučit se správně reagovat na nové podněty.

Výchova by měla být založena na pozitivním posilování a konzistentních pravidlech. Důležité je naučit pitbulteriéra základní poslušnost, jako je naučení povelů „sedni“, „lehni“, „k noze“ a dalších. Je také vhodné zapojit pitbulteriéra do různých aktivit a sportů, které rozvíjejí jeho fyzické a mentální schopnosti.

Americký pitbulteriér

Péče a potřeby

Americký pitbulteriér je aktivní a energický pes, který potřebuje dostatek pohybu a stimulace. Je důležité zajistit pravidelné procházky, hry a aktivity, které uspokojí jeho fyzické a mentální potřeby. Krátká srst pitbulteriéra vyžaduje minimální péči, stačí občasné česání a koupání podle potřeby.

Strava by měla být vyvážená a kvalitní, aby pokryla všechny výživové potřeby plemene. Je důležité sledovat váhu psa a přizpůsobit množství krmiva jeho energetickým potřebám a úrovni aktivity.

Zdravotní problémy a péče

Americký pitbulteriér je celkově zdravé plemeno s průměrnou délkou života mezi 12 a 14 lety. Nicméně, jako každé plemeno, může být náchylný k určitým zdravotním problémům. Mezi běžné zdravotní potíže patří dysplazie kyčelního a loketního kloubu, srdeční choroby, alergie, hypotyreóza a dědičná ataxie.

Pravidelné veterinární kontroly a preventivní péče, jako je očkování, odčervení a kontrola zdraví kloubů, mohou přispět k udržení zdraví amerického pitbulteriéra.

Kde najít amerického pitbulteriéra

Pokud se rozhodnete pro adopci amerického pitbulteriéra, je důležité najít důvěryhodného chovatele, který dbá na zdraví a pohodu svých psů. Dbejte na to, aby chovatel poskytl všechny potřebné dokumenty, jako je průkaz původu, zdravotní prohlídka a očkovací průkaz. Můžete se také obrátit na záchranné organizace, které se specializují na adopci a záchranu amerických pitbulteriérů nebo smíšených plemen s pitbulteriérem.

Začleňování do rodiny

Před příchodem amerického pitbulteriéra do vaší rodiny je důležité připravit domácnost a členy rodiny na nového čtyřnohého člena. Ujistěte se, že máte připraveno místo pro spánek, misku na jídlo a vodu, hračky a potřeby pro čištění a péči o srst.

Komunikujte se všemi členy rodiny o pravidlech pro zacházení s psem, jako je například zákaz podávání jídla ze stolu nebo sdílení postele. Americký pitbulteriér je ideální společník pro rodiny s dětmi, ale je dobré naučit děti, jak správně zacházet s psem a respektovat jeho potřeby.

Americký pitbulteriér

Aktivity a sporty

Americký pitbulteriér je nadšený do různých sportů a aktivit, které mu umožňují ukázat svou sílu, obratnost a spolupráci. Mezi oblíbené sporty patří například agility, obedience, canicross (běh se psem) nebo weight pulling. Tyto aktivity mohou posílit vztah mezi psem a majitelem a zároveň udržovat amerického pitbulteriéra ve formě a spokojeného.

Shrnutí informací o plemeni Americký pitbulteriér

Americký pitbulteriér je silný a odvážný pes, který zároveň prokazuje něhu a oddanost svým blízkým. Přestože často čelí nespravedlivému odsouzení a špatné pověsti, s náležitou péčí, výchovou a socializací se může stát vynikajícím rodinným mazlíčkem a společníkem. Jeho inteligence, energie a přizpůsobivost činí z tohoto plemene ideálního společníka pro aktivní rodiny.

Při zvažování adopce amerického pitbulteriéra je důležité si uvědomit, že jeho povaha a chování jsou výsledkem kombinace genetiky, výchovy a socializace. Při správném přístupu a zodpovědném majitelství se americký pitbulteriér stane neoddělitelnou součástí vaší rodiny a přinese do vašeho života mnoho radosti a spokojenosti.

Chcete se dozvědět více i o dalších plemenech psů? Podívejte se na náš velký atlas plemen psů.