Jak pes spí?

Jak pes spí?

Pes může spát ve velmi různých pozicích, od houpání se na boku, přes sezení s hlavou opřenou o nohy až po ležení na zádech s tlapkami nad hlavou. Je to velmi individuální a záleží na preferencích každého jednotlivého psa. Některé plemena také spávají více než jiná, například potřebou hodně spánku jsou proslulí bernardýni, zatímco malá plemena jako jsou například chihuahua nebo jezevčíci jsou často vzhůru déle a spí méně.

Pes se může potýkat s některými spánkovými poruchami, jako je například narkolepsie nebo spánková apnoe. V těchto případech by měl být vyšetřen veterinářem a nasazena adekvátní léčba. Nedostatek spánku může také způsobovat problémy s chováním u psa, jako je například podrážděnost nebo reaktivita. Je proto důležité zajistit psovi pravidelný a dostatečný odpočinek a spánek. V případě potřeby bychom se měli také poradit s veterinářem nebo kynologem, kteří nám mohou pomoci s řešením spánkových problémů u našeho psa.

  1. Psi spí v krátkých intervalech. Pokud sledujete svého psa při spánku, můžete si všimnout, že spí v krátkých intervalech po 20-30 minutách. Tento spánek se nazývá fáze REM (rapid eye movement) a je spojená s výskytem snů. U psů jsou sny pravděpodobně podobné jako u lidí, tedy mohou se objevovat například sny o lovu, hraní nebo setkání s jinými psy.
  2. Psi se mohou i během spánku bránit. Pokud vás v noci při spánku ruší štěkání nebo vrčení vašeho psa, nemusí to znamenat, že je vzhůru. Pes může být i během spánku schopen reagovat na různé podněty a dokonce se i bránit, pokud cítí, že je ohrožen.
  3. Psi spí nejlépe v teple a bezpečí. Pro kvalitní spánek pro psi nejdůležitější teplo a pocit bezpečí. Pes se cítí nejlépe, pokud může spát v blízkosti svého pána nebo v teple a útulném pelíšku.
  4. Velcí psi spí déle než malý. Obecně platí, že čím je pes menší, tím méně spí. Malý psi potřebují kolem 12-14 hodin spánku denně, zatímco velcí psi mohou spát až 18 hodin denně. Je to způsobeno tím, že velcí psi mají náročnější metabolismus a potřebují více energie, což je způsobeno vyššími nároky na svalovou hmotu.
  5. Některá plemena spí více než jiná. Existují i plemena, která jsou pověstná svým dlouhým spánkem. Například španělský mastin nebo bernský salašnický pes mohou spát až 18 hodin denně. Naopak některá plemena jsou známá svou aktivitou a menší potřebou spánku, například border kolie.
Jak pes spí?
Jak pes spí?
Zveráč.cz
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
Shopping cart