Co nesmí jíst pes?

Co nesmí jíst pes?

Víte co nesmí jíst váš pes? Pes je pro mnohé lidi nejlepším přítelem. Proto je třeba mít na paměti, co pes může a nemůže jíst. Některé potraviny jsou pro psy velmi nebezpečné a mohou je dokonce i otrávit. V tomto článku se podíváme na to, co je třeba z jídelníčku psa vyloučit a proč.

Čokoláda je pro psy toxická

Čokoláda je potravina, kterou by psi vůbec neměli konzumovat, obsahuje kofein a teobromin, které u psa mohou způsobit otravu. Také obsahuje velké množství tuků, které mohou poškodit slinivku a způsobit problémy s trávením. Teobromin ovlivňuje regulaci srdečního rytmu a může vést až k úmrtí. Je však důležité mít na paměti, že i když v některých případech může pes po konzumaci malého množství čokolády vypadat v pořádku, je lepší se tomuto riziku vyhnout a raději navštívit veterináře.

Čokoláda je pro psi nebezpečná

Kofein je pro psa škodlivý

Kofein může být pro psy velice nebezpečný a může způsobit až fatální následky. Dávejte si proto pozor na to, co váš pejsek jí, nebo olizuje. Kofein se nachází v čaji, kávě, kávových zrnech, lógru, kakau, čokoládě a kolových či energetických nápojích. Může být také obsažen v některých lécích proti bolesti nebo chřipce. Otrava kofeinem může nastat za 1-2 hodiny po požití. Pokud máte podezření, že váš pes snědl něco s obsahem kofeinu, okamžitě ho vezměte k veterináři. Je důležité zajistit, aby pes nekonzumoval škodlivé látky, aby se vyhnul zdravotním problémům.

Kofein je pro psy jedovatý

Xylitol je pro psy nebezpečný

Některé potraviny, jako jsou bonbóny, žvýkačky, čokoládové tyčinky, zubní pasta a pečivo, jsou slazeny xylitolem. Ten je však pro psy velmi toxický a může způsobit rychlý pokles hladiny cukru v krvi. Po požití se příznaky objeví do třiceti minut a mohou zahrnovat slabost, letargii, problémy s koordinací, křeče a dokonce i zvracení. Během čtvrt hodiny pak může pes upadnout do kómatu. V závislosti na množství požité látky může následně dojít k selhání jater během několika málo dní. Je důležité se těmto potravinám vyhnout, abychom zabránili zdravotním problémům u našich psů.

Alkohol u psů může způsobit smrt

Pes by neměl konzumovat alkohol, protože má stejný účinek na játra a mozek psa, jako u lidí. Alkohol může u psa způsobit otravu již po konzumaci malého množství, například piva nebo vína. Nebezpečné je i obyčejné pivo, které může způsobit zvracení, průjem, problémy s koordinací, dýcháním, selhání jater a ledvin, kóma a dokonce i smrt. Je důležité si uvědomit, že čím je pes menší, tím větší nebezpečí mu alkohol představuje. Je tedy lepší dávat na svého čtyřnohého kamaráda pozor, aby se alkoholu nenapil.

Psi nesmí pít alkohol ani v malém množství

Hroznové víno ani rozinky psovi nedávejte

Přestože rozinky a hroznové víno jsou potraviny, které psům chutnají, je lepší je jim nedávat. Mohou způsobit selhání ledvin, a to i po pozření malého množství. Příznaky selhání ledvin se mohou projevit jako časté zvracení, bolesti břicha, nadměrné pití a močení. Do 12-24 hodin po požití těchto potravin může dojít k selhání ledvin, což se projeví přestávkou v močení, apatií a pomalým chováním. Pokud selhání ledvin není léčeno, může vést až k úmrtí psa během 3-4 dnů. Proto se vyhněte podávání rozinek a hroznového vína svému psovi, abyste se vyhnuli zdravotním problémům.

I peckovité ovoce je pro pejsky nebezpečné

Pokud váš pes sní příliš mnoho pecek, mohou se ve střevech tvořit blokády, což může způsobit zácpu a v krajních případech i úhyn zvířete. Navíc pecky z přezrálých nebo škůdci napadených plodů mohou být poškozené a v trávicím ústrojí se z nich v extrémních případech může uvolnit kyanid, který je silným jedem. Kyanid zabraňuje využití kyslíku, což může vést k rychlému dýchání, únavě, později k dušení, poruchám srdečního rytmu, křečím a v krajních případech i k úmrtí. Proto je důležité udržovat psa dostatečně daleko od pecek a vyhnout se podávání peckovitého ovoce.

Česnek a cibule ve větším množství může psovi ublížit

Psi by neměli jíst cibuli ani česnek ve všech formách, ať už syrové, vařené, sušené nebo namleté. Tyto potraviny obsahují látky, které po pozření poškozují červené krvinky a mohou způsobit anémii. Příznaky otravy se projeví za několik dní a zahrnují zvracení, průjem, bolest břicha, dehydrataci, ztrátu chuti k jídlu, bledé sliznice, zrychlené dýchání a tep, letargii, tmavou moč, žloutenku a celkovou slabost. Nebezpečná je konzumace cibule nebo česneku odpovídající více než 0,5% váhy psa. Česnek se v Itálii v malých dávkách používá jako antiparazitikum pro psy a kočky.

Brambory způsobí psům nevolnost

Brambory by neměly být součástí stravy pro psa. Syrové brambory obsahují jedovaté látky, které se při vaření uvolňují do vody. I když vařené brambory nejsou pro psy nebezpečné z hlediska zdraví, mohou způsobit problémy s trávením, jako je průjem, bolesti břicha nebo zvacení. Je lepší se jim vyhnout.

Brambory psům způsobují nevolnost

Sůl je pro psy ve větším množství jed

Je důležité si uvědomit, že slané potraviny jsou pro psy velmi nebezpečné. Neměli bychom se s nimi tedy dělit o jídlo, které si vaříme pro sebe. Konzumace většího množství soli může způsobit otravu sodíkovými ionty, což může mít za následek zvracení, průjem, depresi, třes, hromadění tekutin v těle, potácivou chůzi, zvýšenou teplotu a záchvaty. Je také důležité vyhnout se konzumaci slaných potravin a nenechte své pejsky ani olizovat solné lampy, které mohou být pro psy také velmi nebezpečné.

Vařené kosti mohou pejskovi ublížit

Pokud chcete svému psovi přidat do krmiva kosti, je lepší volit syrové, které se nelámou a pes je snadněji stráví. Vařené kosti jsou křehké, snadno se lámou a mohou poškodit trávicí trakt psa nebo se v něm dokonce zapíchnout. Zejména nebezpečné jsou kosti z drůbeže, protože se snadno rozpadají na ostré kousky, které mohou poškodit sliznice střev a vést k zácpě nebo ucpání střev. Dbejte proto na to, abyste svému psovi podávali pouze vhodné kosti a vždy psa pečlivě sledujte, abyste předešli nebezpečným situacím.

Vařené kosti jsou pro psa nebezpečné

Ani avokádo není pro psy vhodné

I když avokádo obsahuje mnoho vitamínů, není vhodné ho podávat psům. Obsahuje látku zvanou persin, která je pro psy toxická. Pozření většího množství avokáda může u psů způsobit poškození plic, srdce a dalších orgánů. Persin se nachází především ve slupkách, peckách a listech avokáda.

Luštěniny v syrovém stavu mohou psa zabít

Pro psy jsou syrové fazole a hrách nebezpečné kvůli látce zvané phasin. Luštěniny nejdříve tepelně upravte, poté je můžete psovi bezpečně podat. Otrava se může projevovat zvracením, průjmem, křečovitými stavy a dokonce i krvácením do trávicího traktu. Navíc, luštěniny mohou u psů způsobit i nadýmání.

Makadamové ořechy a mandle

Makadamové ořechy i mandle jsou pro psy jedovaté, protože obsahují kyanidy, které zabraňují v buňce využití kyslíku a vedou k vnitřnímu udušení. Ořechy také obsahují velké množství tuků, které mohou psům poškodit slinivku. Solené ořechy pak kvůli množství soli i další zdravotní problémy jako třeba selhání ledvin.

Rizika syrového masa

Svému psovi může dát syrové maso, ale je třeba mít na paměti několik rizik. Při krmení syrovým vepřovým masem hrozí riziko přenosu Aujezskyho choroby. Krmení syrovým kuřecím masem může způsobit salmonelózu. Příliš mnoho jater zase u psa může vést k předávkování vitaminem A. Pokud chcete pejskovi dopřát syrové maso, nechte ho několik dní v mrazáku, to zlikviduje nebezpečné zárodky.

Co nesmí jíst pes?
Co nesmí jíst pes?
Zveráč.cz
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
Shopping cart